איסלנד תחת מתקפה

עכשיו כשכל התיירים כבר עזבו איסלנד מגלה פרצופה האמיתי. אני יושב עכשיו בביתי בחושך ושומע רעשים סביבי. בחוץ מלחמה, נראה כאילו איסלנד נמצאת תחת מתקפה. כדורי פגזים מתרסקים על הקירות, גלי הלם על קוליים מזעזעים את החלונות, פצצות טסות מעל הגג.

במצב כזה, מוטב לתפוס מחסה ולהישאר מוגן בין ארבעת הקירות של הבית.

כמו בכל שנה, גם עכשיו ההתקפה החלה ללא התראה מוקדמת. ידעתי שזה יגיע, רק לא ידעתי מתי. היו לי כמה חודשים להתכונן, אבל כשזה סוף סוף הגיע, זה הגיע בעוצמה. זה היה מהיר ופתאומי ועכשיו זה כבר כאן, ממש מאחורי הדלת.

יש לי מאגר של מזון חירום מוכן במחסן לכל צרה ועוד כמה ספרים טובים ליד המיטה, כדי להעביר את הזמן. חוץ מזה אין עוד הרבה מה לעשות רק לשבת ולחכות ולתת לטבע לעשות את שלו.

כאשר איסלנד נמצאת תחת מתקפה, בני אדם הם הקורבנות. זוהי המלחמה היחידה שבה אנחנו לא יכולים לנצח. אין לנו לאן לברוח וגם התחמושת העומדת לרשותינו לשם מגננה היא מועטה. האפשרות הטובה ביותר היא לשבת ולחכות ולתת לזה פשוט לעבור מעל הראש.

עכשיו שהמלחמה החלה, זה רק עניין של זמן עד לסוף הפיגועים. כבר למדתי להיות סבלני. אני ושאר האנשים הלכודים כמוני חייבים להישאר חזקים. אני יודע שאנחנו נעבור את זה, אולי עם נפגעים מעטים אך אין ברירה.

הכל מתחיל בריקוד קוסמי. השמש וכדור הארץ מביטים זה בזו ופוצחים במחול, ריקוד הורה מעגלי ענק. רודפים אחר רוחות בלתי נראות, כמו כלב שרודף אחרי הזנב. פעולה שנראית תמימה, בקנה מידה קוסמי גורמת לי בחילה.

בכל פעם שאני מוצא את עצמי תקוע פה ככה, מחשבות קלסטרופובית ממלאות את ראשי אחת אחרי השניה. זוחלות אלי מלמטה כמו נמלים מתחת לחולצה.

זהו ניסיון הקרוב לעוצר שחוויתי אי פעם. אני לא יכול לצאת מהבית וגם אם יצאתי אין למה. אנשים תקועים בבתיהם מתחת לשמיכות ולשולחנות, כל אחד עם הדרך שלו לשרוד.

"הימים של האצבעות המעופפות" אני קורא לזה. כאשר הרוח נושבת בחוזקה והכל רועד, כל אחד עלול לאבד אצבע בדלת נטרקת או חלון מתנדנד.

אצבעות מברזל

לפני כמה ימים כמעט איבדתי את האצבע המורה. פתחתי את הדלת של האוטו כשלפתע פרץ של רוח חזקה טרק עלי את הדלת חצי שניה לפני שהצלחתי לשלוף את עצמי החוצה. כמעט השארתי למזכרת אצבע תקועה בין הרכב לשימשה.

צעקתי כל כך חזק אבל אף אחד לא שמע, לא אתפלא אם אותו שעה פעילות סייסמית נוספת נרשמה. להקליד את הפוסט הזה עם אצבע אחת זה לא כיף, ועבור כל מי שחושב חושב שאיסלנד אינה אלא הנאה, ראו זאת כאזהרה.

תגובה 1 בנושא “איסלנד תחת מתקפה

 1. מאת Juls בתאריך 4 בנובמבר 2010 בשעה 12:50:‏
  This place is a good school for all of those who think the men bit the nature, or even needs to fight it. The storms can serve a lesson and example how small and insignificant we are and how great and majestic is nature.

  Last Monday got stock on a mountain close by Vik in a snow storm, when our car was shaking from the wind, with 4 people sitting inside and being sure we just gonna be swapped away.

  But then few hours later the storm lost its´power for a while and the black beach became white from the snow and the breath taking sunset completed the natures´daily show made it all worth it.

  מאת terach בתאריך 4 בנובמבר 2010 בשעה 20:19:‏
  תודה גיא ותודה ג'וליה

  כחובב מזג אויר מישראל, כיף לקרוא את התיאורים החורפיים. ממש לראות ולקנא כשאצלנו 30 מעלות, בחוץ יבש כמו חציר והחורף עוד לא נראה באופק.

  ואגב רק שאלה קטנה: אני עוקב אחרי התחזית בגירסא האנגלית של אתר השירות המטאורולוגי האיסלנדי VEDUR. מהן היחידות של הרוח המוזכרות שם. בד"כ זה נע מ-2 ועד 6. שבוע שעבר בסופה הגדולה, היו בחוף המערבי ערכים של 12 ואף 18. מה זה אומר, קמ"ש? קשר?
  תמשיכו לכתוב ולהעביר אלינו את האוירה המדהימה של איסלנד.
  בברכת סופשבוע נעים
  יצחק

  מאת גיא בתאריך 6 בנובמבר 2010 בשעה 15:42:‏
  היי יצחק,
  מהירות הרוח נמדדת לפי מטרים בשניה.

  זו הטבלה מאתר VEDUR (כל היחידות הם במטר לשנייה)

  <5 Very slow wind
  5-10 Rather slow wind
  10-20 Considerable wind, may lead to difficulties
  20-30 Very windy, caution is advised
  >30 Extreme wind, dangerous

  מאת Juls בתאריך 6 בנובמבר 2010 בשעה 15:32:‏
  זוהי מהירות הרוח
  אני לא יודעת בדיוק את היחידות אבל אני יודעת שכשזה מעל 9-10 אני לא יוצאת מהבית 🙂

  מאת erach בתאריך 7 בנובמבר 2010 בשעה 23:29:‏
  זה מדהים.

  מאת eracht בתאריך 7 בנובמבר 2010 בשעה 23:33:‏
  זה ממש מדהים.כדי לקבל מהירות בקמ"ש, צריך להכפיל את הערך המופיע בתחזית ב3.6. כלומר, שאם למשל ביום רביעי-חמישי השבוע צפויים בדרום המדינה ערכים של 20-25, זה אומר כמעט 100 קמ"ש של רוח קבועה, זה לא רחוק מהוריקן…
  תחזיקו מעמד ותשלחו לנו קצת שקעים ברומטרים…

השאר תגובה