הפנרפיורדור "עיירה בשדה לבה"

רביעי בבוקר. סתם יום של חול בהפנרדפיורדור (Hafnarfjörður), העיירה היפה ביותר ברייקיאוויק רבתי. סיור של בוקר ברחובות העיירה. חלק מהבתים כבר מקושטים לקראת חג המולד, והרחובות מכוסים שכבת קרח דקה ומחליקה. השעה 10:00 בבוקר, שעות הדימדומים של הבוקר מתארכות להן ונראה כאילו הבוקר מסרב להפציע.

בוקר חורפי בהפנרפיורדור
בוקר חורפי בהפנרפיורדור

עיירה בשדה לבה

"עיירה בשדה לבה" זה הסלוגן הרשמי של הפנרפיורדור. כאשר אתם חולפים בדרככם משדה התעופה לרייקיאוויק, בדיוק בכניסה לעיר, מיד לאחר שעוברים את מפעל האלומניום הגדול, עוד לפני שאתם מגיעים לרייקיאוויק, אתם בהפנרפיורדור. סלעי הלבה השחורים מזדקרים בינות לבתים הקטנים, גבעות בזלת שחורות מכוסות כתמי שלג נראות מסביב. גומחות, מערות ונקיקים כנראה תרמו למסורת ולסיפורי הפולקלור אודות ה"אנשים נסתרים" החיים בין בני האדם ביקום מקביל ונחבא. אֶלפים ושדונים חביבים מתרוצצים בינות לבתים כאשר אין איש בסביבה. כל צד מכבד את רעהו. יצורי דימיון ומציאות חיים להם בהרמוניה מורכבת משני צידי המראה.

חנות אלפים קטנה
חנות האֶלפים הקטנה כעת סגורה. הקורונה לא מקפחת אף אחד

בוקר חלקלק

הבקרים הקפואים הראשונים של השנה תמיד תופסים אותי בהפתעה. הדרך למכונית היא כמו מגרש החלקה על הקרח. זגוגיות הרכב מכוסות שכבת קרח עבה ומלאכת גירוד השמשות היא התעמלות בוקר נפוצה. הכבישים חלקלקים ומרבית הרכבים כבר החליפו את צמיגי הקיץ לצמיגי חורף ממוסמרים. זהו טקס קבוע באיסלנד. פעמיים בשנה, מחליפים צמיגים. בעלי המכוניות באיסלנד מחזיקים בשני סטים של צמיגים, אחד לחורף ואחד לקיץ ואז בטקס קבוע, פעמיים כל שנה, מחליפים צמיגים. הפאנצר'ים מאכרים חוגגים.

נמל הפנרפיורדור
הנמל של הפנרפיורדור

מבלי לפגוע בתושבי חולון

רייקיאוויק רבתי מחולקת למספר עיירות נפרדות כמו קופאווגור, גארדבאייר, מוספלסבאייר ועוד. רובן עיירות לווין טיפוסיות. נקרא לזה "חולון של רייקיאוויק". בבוקר נוסעים לעבודה ברייקיאוויק ובערב חוזרים לישון. מרכז העיניינים באופן מובהק מתרחש בעיר הגדולה. בתי קפה, מסעדות, מוזיאונים ואווירה קוסמופוליטית מאפיינת את רייקיאוויק. שאר עיירות הלווין לא רק שחסרות את זה, נראה שהן כלל לא מעוניינות בזה. איסלנדים זה עם שקט והם מעדיפים את הבאלגן אצל מישהו אחר. בגדול ניתן לומר שמרבית האיסלנדים די הפנו עורף לרייקיאוויק מאז שהיא נכבשה על ידי תיירים. זה תהליך שקורה בהמון ערים תיירותיות בעולם וגם על רייקיאוויק זה לא פסח. אבל רייקיאוויק היא לא ברצלונה ולאיסלנד יש עוד כמה דברים להציע מלבד בובות פאפין ובתים קטנים עם גגות צבעוניים.

בתים צבעוניים ברייקיאוויק
רייקיאוויק – בתים קטנים עם גגות צבעוניים

תמיד היתה לי חיבה מיוחדת להפנרפיורדור. היא שונה. זוהי עיירה עם אופי שלא חוששת לעמוד בזכות עצמה. דיירי העיירה גאים על כך וזה מורגש ברחובות. כשמתהלכים בעיירה ניתן לחוש שיש כאן עניין. רחוב ראשי ציורי עם בתי קפה, גלריות וחנויות מעניינות ונמל הדייג הגדול במדינה. אפשר לחיות בעיר הזו ולהיות מסופקים מבלי לפזול לרייקיאוויק כמו על השכנה היפה ממול.

הכפר הויקינגי
הכפר הויקנגי

מבלי לפגוע בתושבי אירופה

"מי שלא ראה שמחת ויקינגים לא ראה שמחה מימיו". זה לא משפט אותנטי אלא משהו שהמצאתי זה עתה. כי בדיוק נזכרתי שהפנרפיורדור מארחת כל שנה את פסטיבל הויקנגים בכפר הויקינגי המפורסם של העיירה. ויקינגים מגיעים מכל העולם לחגוג את ויקינגיותם עם גרזנים וקסדות עם קרניים מחודדות. אנשים גדולים הם הויקינגים, בדר"כ גם יותר שעירים מסקנדינבים רגילים. אומרים שכוח וטסטסטורון הולכים ביחד, תוסיפו לזה הרבה בשר כבש שמן ותֶּמֶד והנה לכם מתכון מנצח לביזה מוצלחת של אירופה. נראה שככל ששיגעון הגדלות של הויקנגים דעך והם ירדו מרעיונות האונס והביזה כך גדל גודלם הפיזי. יצא לי לפגוש את "ההר" מספר פעמים. זה ברנש שגם מרחוק נראה גדול. צריך נעלי הרים בשביל לעקוף אותו.

ויקינגי מודרני. הפתור יוליוס ביורנסון "ההר" – האיש הכי חזק בעולם

האנשים הנסתרים האמיתיים

כאשר סיימתי לשוטט ליד הנמל המשכתי לא רחוק מהרחוב הראשי לגן Hellisgerði. גן קטן ומיוחד הנראה כאילו מסתתר לו בין הבתים. שער כניסה קטן ותמים לא מרמז על מה שמסתתר שם בפנים. תחום בגדר, מוקף בתים קטנים יש שבילים צרים בין מחטי אורן ירוקים. בין סלעי לבה וגומחות טמונים שולחות פיקניק שלא ברור אם נועדו לשרת את הציבור הרחב או האנשים הנסתרים. הגן שתול על גבעה ואת הפנרפיורדור ניתן לראות מלמעלה נושקת למפרץ הרחב והשקט. אור השמש הזהוב משתקף על עננים סמיכים וקבוצות ילדים עם מעילים צבעוניים וכפפות צמר פוסעות בין השבילים. זוג צעיר עם חתול ג'ינג'י שהולך אחריהם פוסעים לפני. בדיוק התכוונתי לצלם תמונה אך נמלכתי בדעתי והחלטתי להשאיר אותם אנונימים, אולי אלו הם האנשים הנסתרים האמיתיים.

גן Hellisgerði
מישהו יכול לזהות את האנשים הנסתרים?

השאר תגובה