מסלול טיול מומלץ לדרום ומערב איסלנד

המלצה למסלול טיול לדרום ומערב איסלנד – 10 ימים – ניתן להתאים את המסלול גם לתקופת החורף. המסלול מניח נחיתה בשדה התעופה קפלוויק בשעות אחר הצהריים. והמראה חזרה ביום העשירי בשעות הצהריים. לקריאה נוספת על: טיולים לאיסלנד בנהיגה עצמית

יום 1: תל אביב – רייקיאוויק, איסלנד

כבר ביום זה ניתן להתוודע לאופיים המיוחד של נופי איסלנד ולהיסטוריה המעניינת שלה. נסיעה של כמה דקות משדה התעופה מביאה אותנו לנוף של שדות לבה, הנראה כאילו מכוכב אחר. זהו אזור רייקיאנס (Reykjanes). באיזור שדה התעופה ישנם כמה ישובים המאפשרים לישון בקרבת מקום. ביום זה כדאי לטבול בלגונה הכחולה, אתר ספא של מים מינרליים מחוממים באופן טבעי.

אפשר גם לבקר במוזיאון "עולם הויקינגים" (Vikingaheimar) המאכלס את ספינת "איסלנדיגור", ששיחזרה את מסעו של לייפור אריקסון ל"וינלנד", שפירושה "ארץ היין", שהיא אינה אלא אמריקה. המוזיאון מאכלס תערוכה על מסעות הויקינגים.

רייקיאוויק עיר הבירה של איסלנד

יום 2: חצי האי סנייפלסנס – העיירה בורגנס

הנסיעה של היום מובילה מערבה על כביש מספר 1 (כביש הטבעת). נעבור ליד רייקיאוויק (Reykjavík) ונמשיך לכיוון העיירה בורגנס (Borgarnes). ניתן לנסוע בכביש המתפתל לאורך הפיורד היפה קוואלפיורדור (Hvalfjörður) או לקצר את הדרך המעבר במנהרה התת ימית. המעבר בתשלום.

בדרך ניתן לעצור בעיירה בורגנס, ולבקר ב"מוזיאון ההתיישבות", המספר את סיפור ההתיישבות של האיסלנדים הראשונים, ואת סיפור הרפתקאותיהם של גיבורי אחת הסאגות המפורסמות "הסאגה של אגיל" (Egils saga). משך הביקור כשעה. הביקור מלווה באוזניות במבחר שפות.

אפשרות נוספת היא לבקר בעיירה ההיסטורית רייקהולט (Reykholt) ובמפל ראונפוסר (Hraunfossar), שנחשב לאחד היפים באיסלנד. כמו כן באיזור ישנו אתר של מעינות מים חמים.

בהמשך הנסיעה לכיוון מערב ניתן לראות מצד שמאל של הכביש הר געש כבוי יפהפה שבולט מעל המישור בו הוא נמצא. זהו הר אלדבורג (Eldborg). לפי האגדה ההר צמח במקום שבו טרול חפר. מסלול הליכה מהחווה סטרנדיר (לבדוק ), מוביל אל ההר ומטפס אליו כשלוש שעות.

ממשיכים לסנייפלסנס (Snæfellsnes), לשון יבשה שבקצה המערבי שלה נמצא קרחון סנייפלסנסיוקול (Snæfellsjökull). הקרחון מכסה הר געש שממנו מתחיל סיפור "המסע לבטן האדמה" של ז'ול וורן. סנייפלסנס מציעה למבקרים בה מגוון גדול של מסלולי טיול, אטרקציות, נופים מרהיבים, תופעות טבע וציפורים. לחובבי ההיסטוריה, האיזור קשור בדמויות היסטוריות ובסאגות. כדאי לבלות את שארית היום ואת היום למחרת באיזור.

כטיול אחר הצהריים אפשר לצאת לטיול סוסים באיזור. הסוסים האיסלנדים יפים במיוחד, ומותאמים לתנאי החיים באיסלנד. ישנם לא מעט טיולי הליכה שניתן לעשות באיזור סנייפלסנס. הנה כמה הצעות לדוגמה:

אפשר לשוטט בעיירה סטיקיסהולמור (Stykkishólmur), עם הנמל הקטן והמקסים. בעברה עיירה היתה מרכז סחר ותחבורה עקב מיקומה בין הפיורדים המערביים לרייקיאוויק הבירה. היום מושקע מאמץ כדי לשמר את בתיה העתיקים. המבנה העתיק ביותר בסטיקיסהולמור הוא הבית הנורבגי, המשמש היום כמוזיאון פולקלור. הרבה אומנים גרים בעיירה ובקיץ יש בה שוק אומנים תוסס. בעיירה יש מספר בתי קפה ומסעדות נחמדות. הנוף היפה ביותר נשקף מהכנסיה וממבנה הספרייה העומד על ראש גבעה קטנה. במפרץ הנושק לעיירה ישנם סלעים ושרטונים רבים ולכן מרובים גם המגדלורים. סלע אחד גדול מגן על הנמל, ואפשר לטפס עליו (יש גרם מדרגות מסודרות) ולהנות מיופיה של העיירה הקטנה על רקע פסגות מושלגות.

אפשר לעלות על ה"הר הקדוש" הלגפטל (Helgafell), שעליו יש שרידי כנסיה ומנזר. גודרון, הגיבורה של הסאגה של אנשי לאקסאדל, אחת הסאגות היפות של איסלנד, המספרת על משולש אהבה טראגי, בילתה את שארית ימיה במנזר.

קטע החוף בין ארנסטאפי והטנר(Arnarstapi og Hellnar) מושך אליו מבקרים רבים בזכות מגוון הציפורים המקננות באיזור ובזכות יופיו של החוף ותצורות הלבה המעניינות שניתן לראות בו. (משך הטיול כשעתיים)

הצעה לטיול באיזור הטנר וארנרסטפי. בהטנר ישנו מרכז מבקרים בו ניתן ללמוד על הגיאולוגיה, הטבע, ההיסטוריה ואורח החיים בחצי האי סנייפלסנס ולקבל מידע ומפות על מסלולי טיול באיזור.

יום 3: פארק הלאומי סנייפלסנסיוקול

הנסיעה לאורך הכביש המקיף את סנייפלסנס מובילה אותנו בין נופים הרריים, מרחבים ירוקים, מפלים קטנים היורדים מההרים וישובים עם נמלים קטנים. כמעט מכל מקום ניתן לראות את הקרחון. הנסיעה בכבישים החוצים את חצי האי יפה במיוחד.

כדאי להקדיש את היום לטיול בפארק הלאומי סנייפלסנסיוקול שיש בו מסלולי הליכה רבים, הרי געש ותצורות לבה מענינות.

יום 4: ביקור ברייקיאוויק ושיט לצפיה בלוויתנים

הבוקר נסיעה חזרה לרייקיאוויק, כשעתיים נסיעה ישירה. לפי "ספר ההתישבות" שנכתב בימי הביניים, אינגולפור ארנארסון, המתיישב הראשון באיסלנד בנה את החווה שלו על לשון היבשה שבה נמצאת רייקיאוויק של ימינו. המקום נקרא רייקיאוויק שפירושו באיסלנדית "המפרץ המעשן", בגלל עמודי הקיטור שעלו מהמעינות החמים שבאיזור והשאירו רושם עמוק על המתישבים הראשונים.

העיר רייקיאוויק מציעה למבקרים בה מגוון אפשרויות לבילוי ולחיי תרבות. בעיר יש מספר מוזיאונים מעניינים, טיילת יפה שממנה נשקף נוף מרהיב על הפיורד וההרים סביב לו והפסל היפהפה "Sun Voyager" של הפסל יון גונאר ארנארסון. במרכז העיר שפע של חנויות, מסעדות ובתי קפה אלגנטיים. במרכז העיר נמצא גם בית הפרלמנט ובית העירייה הנושק לאגם תיורן. זהו אגם קטן במרכז העיר שבו ניתן לצפות במספר רב של מיני עופות. לתצפית יפה על העיר כדאי להגיע ל"פרלן" המסעדה המסתובבת בגירסה האיסלנדית.

מידע נוסף על העיר רייקיאוויק ואתריה.

המוזיאון הלאומי מציע למבקרים בו תערוכה מעניינת ומקיפה על ויקינגים שיישבו את איסלנד, ועל אורח חייהם.

בבית התרבות ניתן להתוודע למורשת הסאגות של האיסלנדים. יש במקום תערוכת כתבי יד המראה כיצד הם נאספו ושומרו, ואף לצפות בטקס המראה את שובם של כתבי היד לאיסלנד מדנמרק.

תערוכת "התישבות 871" נמצאת במרתף של מבנה מסחרי קטן במרכז העיר. התערוכה הוקמה מסביב לשרידיו של בית מתקופת הויקינגים. בעזרת מולטימדיה מציגה התערוכה מידע רב ומעניין על איזור רייקיויק בזמן שהגיעו לשם המתישבים הראשונים.מה היה אורח חייהם, שיחזור הבתים שלהם וממצאים ארכיאולוגיים מעניינים.

מהעיר רייקיאויק ניתן לצאת לשיט לצפיה בלוויתנים. השיט לוקח כ-3-4 שעות.

יום 5: טיול "מעגל הזהב"

טיול "מעגל הזהב" כולל את שלושת אתרים באיסלנד שהם בחזקת חובה. ואלה הם: מפל גוטלפוס – "מפל הזהב", גייזר שעל שמו נקראים כל סילוני המים החמים האחרים בעולם, ופארק ת'ינגוטליר בו הלוחות הטקטוניים של אמריקה ואירופה נושקים זה לזה, ושם גם התכנסו האיסלנדים באביב של כל שנה לישיבות הפרלמנט העתיק בעולם.

למי שאוהב לטייל ברגל באיזור של ת'ינגווטליר יש כמה מסלולי הליכה נחמדים. במרכז המידע המקום ניתן לקבל הסברים מפורטים. אחד המסלולים היפים הוא המסלול המוביל למפל אוקסארה.

יום 6: פארק ת'ורסמורק

אחד האתרים המענינים והיפים באיסלנד הוא ת'ורסמורק (Þórsmörk). זהו עמק המוקף הרים, קרחונים ונהרות . בדרך לת'ורסמורק כדאי לעצור במפל היפה סליארלאנדספוס (Seljalandsfoss), שמאפשר לעבור מאחורי המים, אף הוא אחד מהאתרים היותר מתוירים באיסלנד. לשמורה ניתן להגיע ברכב 4X4 או על ידי סיור באוטובוס.

יום 7: פארק לאומי סקאפטאפל

הנסיעה מרייקיאויק לפארק סקפטאפל (Skaftafell) לוקחת כ 4 שעות אך מציעה לנוסעים בה לא מעט נקודות עניין ואטרקציות. לפניכם כמה אפשרויות: מפל סקוגאפוס (Skógafoss), הוא אחד המפלים היפים באיסלנד והוא נקודת הסיום של אחד הטרקים היפים בעולם לנדמנלאוגר-ת'ורסמורק-סקוגאר. כדי להנות מיופיו הרב של המפל כדאי לעלות במדרגות עד לחצי הדרך. אם יתמזל מזלכם והשמש תזרח תזכו לראות קשת מרהיבה. אפשר להמשיך ולעלות עד הסוף (300 מדרגות) ולהתקדם לאורך השביל. הליכה של כחצי שעה על גדת הנהר, מביאה למפל יפה לא פחות (סה"כ שעה – שעתיים).

אטרקציה מומלצת במיוחד היא הליכה על הקרח. ישנם טיולים ברמות קושי שונות. בטיול הבסיסי מדריך יסביר את הרעיונות הבסיסיים של הליכה על הקרח, תקבלו ציוד (גרזנים, ונעלים עם מסמרים) ותצאו לטיול על הקרח (כשעתיים).

ניתן לצאת לטיול במזחלות כלבים על הקרחון (הטיול כשעה, מתבקשים להגיע למקום כחצי שעה מראש).

ניתן לעשות גיחה לכיוון הר הגעש הקלה (Hekla). הר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד, שבאירופה שמו היה שם נרדף לגהינום.

דרומית לאיזור הכפר ויק (Vík) בנקודה הדרומית ביותר באיסלנד נמצא אתר דירהוליי (Dyrhólaey). במקום ישנם נופים פראיים של ים סוער וסלעים ועליהם מושבות של ציפורים. זהו האיזור הערפילי והגשום ביותר באיסלנד. הערפילים הישובים על המצוקים רק מוסיפים לדרמטיות.

יום 8: פארק סקאפטאפל – הלגונה הקרחונית

בפארק סקאפטאפל יש מגוון גדול של מסלולי הליכה. הנוף מגוון: קרחונים, חולות, סלעים, מפלים, צמחיה ועצים. האיזור עשיר בציפורים. במרכז המבקרים ניתן לקבל מידע והצעות לטיולים. כמן כן ישנו סרטון מרתק המתאר את התפרצותו ההרסנית של גרימסואטן, אחד מהרי הגעש מתחת לקרחון ואטנאיוקול, שהביא לשטפון הרסני ב1996.

לגונת הקרחון (Jökulsárlón) אף היא אחד האתרים המתויירים ביותר באיסלנד. גושי קרח בני אלפי שנים נשברים מהקרחון לתוך המים. עבור רבים שיט בלגונת הקרח, בין גושי הקרח הצפים, כשברקע הקרחון ואטנאיוקול הוא אחד משיאי הטיול. ניתן לשוט ברכב אמפיבי בלגונה בין גושי הקרח (כחצי שעה), אך גם הטיול הרגלי על הגבעות המקיפות אותה נותנות תצפית מאוד יפה על האיזור. אם יתמזל מזלכם תראו גם כלבי ים.

מקום טוב לראות את "תוכי הים" או בשמו העברי טמשאי צפוני הוא אינגולפסהופדי. לפי המסורת אינגולפור ארנארסון, המתישב הראשון ברייקיויק הגיע לשם, ב"נחיתה" הראשונה על איסלנד. זוהי לשון יבשה קונה החודרת לים ובסופה צוקים גבוהים, המשמשים כאתר קינון למגוון ציפורים: טמשאי צפוני, חמסנים ועוד. ההגעה ללשון היבשה היא בטרקטור, דרך איזור של חולות שחורים ומים. בעל המקום שעורך את הסיור מספר על ההיסטוריה דל האיסור, ועל הציפורים. הסיור לוקח כשלוש שעות.

יום 9: לאקאגיגאר (לאקי)

איזור המכתשים של לאקי (Laki) הוא אתר יחודי ומעניין. שדות לבה מכוסים טחב ירוק ושורה של מכתשים מקנים תחושה של ביקור בכובכ אחר. לפני 250 שנה היתה באיזור התפרצות וולקנית הרסנית במיוחד. ללאקי ניתן להגיע רק ברכב 4X4 או באוטובוס.

יום 10: חזרה לכיוון רייקיאויק

ביומו האחרון של הטיול, בדרך לשדה התעופה, כדאי לשלב נסיעה עם ביקור באתרים שעליהם דילגנו ביום הנסיעה לסקאפטאפל.

אתר "איסלנד – המדריך לארץ הקרח והאש" מציע מבחר חבילות טיולים בנהיגה עצמית כוללות את כל סידורי הקרקע: תוכנית טיול מפורטת, לינה מוזמנת מראש, השכרת רכב, העברות מ\אל שדה התעופה, מפה, ספר דרכים ופירוט על כל האתרים והאטרקציות לאורך המסלול. הדרך המושלמת להכיר את איסלנד מקרוב, ללא פשרות ובמחירים הנמוכים ביותר.

השאר תגובה