איסלנד מקום בטוח

כשהגעתי לאיסלנד, לקח לי זמן להתאקלם למציאות חדשה. במיוחד שגרים בכפר קטן, המקומיים לא נועלים את הבתים ומשאירים את המכוניות עם דלתות לא נעולות והמהדרין אף משאירים את המפתחות בסוו'יץ. אני מודה שלקח לי זמן להתאקלם. לקח לי זמן להתרגל לכך שברכבים אין אימובילייזר, כל פעם לפני ההתנעה היד שלי נשלחה בתנועת רפלקס להכניס את הקוד הסודי…

באיסלנד אין פחד מגניבות, אז גם ברוב המקרים מה שנראה בהתחלה כגניבה הוא למעשה אבידה, ומכוון שכולם מכירים כאן את כולם, האבדות נמצאות בקלות. ברייקיאוויק המצב שונה, יש יותר גניבות אבל באופן כללי הפשיעה עדיין נמוכה. ת'אמת, אותי כל זה לא מעניין, אפילו אם אני אגור בדיור על האיקס של הקוטב, אצלי הבית תמיד יהיה נעול, גם אם זה איגלו. על רכב עם אימובילייזר ויתרתי.

קרחון איסלנדי

איסלנד מדינה חופשית יחסית, בכל זאת יש להם פה כמה חוקים מעניינים, שאני בספק רב אם יש עוד מקום אחר בעולם שאפשר לאכוף אותם. אולי רק במדינות קיבוץ קטנות כמו פה. רוצים דוגמה? בבקשה. לילדים עד גיל 12, אסור להסתובב בחוץ אחרי השעה 22:00 בלילה ללא ליווי מבוגר. בחופשת הקיץ מותר להם עד שעה 23:00. אל תקלו ראש בעניין, באיסלנד חוק זה חוק ואף ילד לא רוצה להסתובב פה בחוץ על תווית של פושע על המצח. מהבחינה הזו איסלנד מקום מאד בטוח לילדים.

בטיחות מעל הכל!

עוד בעניין בטיחות, אנקדוטה מעניינת. לאיסלנדים יש מערכת יחסים של כבדיהו וחשדיהו עם המכשיר התמים לכאורה שיושב לרובנו על מדף בסלון או בחדר השינה…הטלוויזיה. עבור איסלנדים רבים מכשיר הטלוויזיה טומן בתוכו סכנה ברורה ומיידית של התפוצצות או התלקחות באש. לכן כל ערב משפחות רבות, באדיקות דתית כמעט, מנתקות את הטלויזיה מהחשמל לפני שכולם הולכים לישון. בהתחלה לא הבנתי מה קורה, הייתי קם בבוקר, ממלא את הקערה בצ'יריוס וחלב ומתיישב לאכול ארוחת בוקר על הכורסא הכי נוחה בבית, בין לעיסה ללעיסה אני מושיט את היד לשלט, לוחץ "קליק" עוד פעם…"קליק" על הכפתור הירוק הגדול בקצה העליון של השלט ולעזאזל…הטלוויזיה לא נדלקת! אין ברירה צריך לקום המכורסא ולראות מה הבעיה…לאחר עוד כמה ימים של עוגמת נפש דומה, החלטתי לעשות מעשה. בירור מהיר לפשר העניין העלה כי על פי הגירסה האיסלנדית של הדברים, נורא מסוכן להשאיר טלוויזיה מחוברת לחשמל ללא השגחה, בתים נשרפו, אנשים נפגעו וכבר היו דברים מעולם! נו, אז ככה זה במדינה שאין להם באמת ממה לדאוג…לא טרור, לא פיגועים. האיסלנדים לא נלחמים בתחנות רוח, התחנות רוח קמות עליהם להחריבם. טלוויזיות…איזה פחד!

ואם לסיים בנימה קצת יותר רצינית, אז אפשר לסכם ולומר שאיסלנד היא מקום בטוח. באמת.

תגובה 1 בנושא “איסלנד מקום בטוח

 1. מאת terach בתאריך 2 באפריל 2011 בשעה 23:36:‏
  שבוע טוב גיא

  אכן באיסלנד כיף לראות כיצד אפשר להאמין לבני אדם ולא לחשוש מגניבות ופשעים אחרים.

  לוקח זמן, אבל מתרגלים שאפשר להשאיר את הרכב פתוח. כך גם בקמפינגים, צריך לחפש את האיש שיקח ממך את הכסף. לעולם הם לא יבואו לבקש. כשאתה לן באוהל בלילה, אפשר להשאיר הכל בחוץ, איש לא יקח. ועוד ועוד.

  ואגב, בעניין לא נועלים את הבתים – גם משפחת פוגל מהישוב איתמר שע"י שכם לא נעלו את הבית. הסוף ידוע. אך זה כמובן סיפור אחר לחלוטין…

  תמשיך להנות מהשקט והשלווה
  יצחק

  מאת איתמר בתאריך 7 במאי 2011 בשעה 14:36:‏
  לפני שנה ביקרתי בניו-זילנד, ואני יכול לציין שגם שם היו אנשים שאצלם התארחתי, והיו מוצאים את השקע של הטלוויזיה מהחשמל. אני לא זוכר את הסיבות שלהם לכך, אבל אולי הם טענו שזה גם חוסך בחשמל (אולי כשלא נמצאים בבית הרבה זמן, אבל לא מדי לילה…)

השאר תגובה