נקמה בלוע של הר געש

בשנת 2008 בריטניה הפעילה חוק נגד פעולת טרור שהופנה נגד איסלנד וזאת בעקבות קריסת הבנקים האיסלנדים וחוסר נכונות בממשלה האיסלנדית לקחת אחריות ישירה לחובות הבנקים שקרסו בבריטניה. הבריטים הפסידו הרבה כסף ומאד התרגזו.

מאז הכלכלה האיסלנדית במצב התאוששות והמשא ומתן בדבר החובות של הבנקים האיסלנדים נמשך ונמשך. בשורה התחתונה, איסלנד עדיין לא שילמה את מה שהממשלה הבריטית חושבת שמגיע לה והתשלום גם לא נראה באופק… המתח בין המדינות עדיין קיים.

בשבועות האחרונים רשתות החדשות הבריטיות כמו סקאי ניוז ובי בי סי משדרות כתבות אפוקליפטיות על הר געש איום ונורא שהנה אוטוטו הולך להתפרץ ומהווה סכנה איומה. שמו של הר הגעש המדובר הוא קטלה (Katla). קטלה הוא באמת הר געש פעיל ואפילו אימתני שהתפרץ כמה וכמה פעמים בהיסטוריה, הר הגעש נמצא תחת מעטה קרחון מירדאלסיוקול (Mýrdalsjökull), כובד הקרחון הלוחץ מלמעלה והחום הבוער מלמטה גורם לקטלה לשחרר מידי פעם לחץ ולהרעיד את האדמה סביבו. התפרצות הר געש השכן והקטן יותר אייפיאטלאיוקול (Eyjafjallajökull) במרץ 2010 הגדיל את הספקולציות בדבר הסיכוי להתפרצות קטלה שעשוייה לגמד את ההתפרצות של שנת 2010 אשר השתיקה את נמלי התעופה של אירופה. מדענים טוענים שההתפרצות היא בלתי נמנעת ורק עניין של זמן. אבל את זה כולם יודעים. נשיא איסלנד הוסיף עוד קיסם למדורה כאשר בראיון לרשת בי בי סי הוא הזהיר את כולם מהר געש גדול שיכול לגרום לקטסטרופה נוראה וההתפרצות של אייפיאטלאיוקול היתה בסך הכל חזרה גנרלית. באיסלנד לא אהבו את זה בכלל. אנשים אמרו: "מה קורה פה? הנשיא הזה איתנו או נגדנו?"

התפרצות הר געש אייפיאטלאיוקול
התפרצות הר געש אייפיאטלאיוקול. צילום: Gunnlaugur Þ. Briem

התפרצות הר געש פעיל תמיד קיימת (אחרת הוא לא יקרא הר געש פעיל), אז מה פשר ההתראה דווקא עכשיו? או במילות ההגדה הידועה "מה השתנה הלילה הזה מכל הלילות?" מדוע דווקא עכשיו כשעונת התיירות עומדת בפתח דואגים הבריטים לפרסם אזהרות נוראיות על הסכנה ההולכת וקרבה?

קברניטי התיירות האיסלנדים מתפוצצים בכיסאם…הם מחפשים כל במה אפשרית להרגיע את כולם ולספר שבעצם שום דבר לא השתנה. לצופה המצוי המביט בעין בלתי מזוינת במרקע הדבר יכול להראות כדאגה כנה לשלומו ושלומם של התיירים התמימים בארץ הקרח והאש ,אך למי ששם לב לפרטים ולהלך הרוח של הדברים מאז אותה שנת 2008 האיומה עולה החשש הסביר שמאחורי הכתבות התמימות לכאורה מסתתרת לה נקמה מתוקה…

תגובה 1 בנושא “נקמה בלוע של הר געש

  1. מאת גובה הגלים בתאריך 9 בינואר 2012 בשעה 11:56:‏
    לא נראה לי שהיתה איזו קונספירציה נגד איסלנד אלא פשוט חששות אמיתיים לנוכח התעוררות הרי געש במדינה. מה אמורה הממשלה לעשות במצב כזה, לתת לתיירים פשוט להגיע?

השאר תגובה