לצייר את איסלנד

ביקור באיסלנד זו חוויה. אמרו את זה לפני-ויאמרו רבים אחרי. בזכות הציור, אצלי זו חוויה נמשכת. במשך הטיול הכנתי רישומים רבים ואשתי צילמה ללא סוף. מאז חזרתי אני עובד על ציורי שמן של איסלנד. וכדי להישאר באווירה של איסלנד, אני גולש ומתעניין באיסלנד כל הזמן. 

במידה רבה, איסלנד היא מדינה של פשטות. אין ארמונות ואין מבצרים. אין יערות וכמעט שאין ערים. אם רוצים לראות איך נראה מעשה בראשית – לפני שהטבע והאנושות הוסיפו עוד ועוד שכבות לכדור הארץ – רואים זאת באיסלנד. אם רוצים לראות ולהבין כמה דקה ושבירה השכבה בה אנו גרים, מתחת לבתים והשדות, רואים זאת באיסלנד. יש צילומים יפהפיים של איסלנד. יש ציורים יפהפיים של איסלנד. אם אצליח להוסיף ערך מוסף קטנטן לכל זה – אשמח.

הטיול באיסלנד היה בעיקר טיול טבע, אך ביומיים האחרונים ביקרנו ברייקיאוויק ושם פגשנו גם אמנות. הצייר המקומי שהרשים אותי ביותר היה קרבל (kjarval) שאוסף נהדר מציוריו על איסלנד מצוי במוזיאון האומנות של רייקיאוויק (Reykjavík art museum). בגלריה הלאומית של איסלנד ראינו עבודות יפות ובעיקר הרשים אותי הדפס של האמן האמריקאי ריצ'רד סרה, חלק מסדרת רישומי הכנה ליצירה שהכין האמן על פי ההזמנה של המוזיאון. בראיון על יצירתו מספר האמן שכשהגיע לאיסלנד וראה את השטחים הריקים והקשים, את השינוי והמגוון שיצרו הקרחונים והרי הגעש, הבין שאינו רוצה לבנות יצירה שתוצב בעיר או במוזיאון אלא עליו לבנות אותה בטבע – וכך אמנם עשה. היצירה נמצאת על אי סמוך לרייקיאוויק. לצערי קראתי על זה רק כשחזרתי, כך שאת היצירה עצמה לא ראיתי.

לצייר את איסלנד


לסיכום,
לאיסלנד אולי אין טלוויזיה טובה (אני לא יודע)
אבל יש שם טבע נהדר
יש שם קצת אנשים – אבל נחמדים ועוזרים
יש שם מזג אויר משוגע
ויש שם חוויה בלתי נשכחת.
נכתב ע"י ראובן דטנר

השאר תגובה