מדריך לצפייה באורות הצפון

קיבלתם את ההחלטה והגעתם לטיול חורף באיסלנד, הכל כל כך שונה ממה שציפיתם, אבל זוהי איסלנד, בלתי צפויה. במקום לשבת בחדר במלון בלילה ולצפות בטלויזיה, למה שלא תצאו קצת החוצה ללילה הקר ותרימו את הראש לשמיים, יש סיכוי לא רע בכלל שתזכו לצפות באחת מתופעות הטבע המדהימות ביותר שיש לאיסלנד להציע.

תופעת האורורה בוראליס הידועה גם בשמות: 'אורות הצפון', 'הזוהר הצפוני' או 'זוהר הקוטב' היא אחת מהאטרקציות המרכזיות שמושכות תיירים שוחרי ריגושים להגיע לכאן בזמן שהחשיכה עדיין מולכת במרבית שעות היממה.

אז אם אתם באיסלנד ואין לכם מושג איך לצפות באורות הצפון, בדר"כ כל מה שעליכם לעשות זה להרים את הראש למעלה לשמיים. אם כבר עשיתם זאת מספר פעמים, כואב לכם הצוואר ועדיין אין תוצאות, יש לנו כמה טיפים בשבילכם, אז כדאי תמשיכו לקרוא…

הסבלנות משתלמת

אחד הדברים הבסיסים שעליכם לזכור בשעה שאתם מנסים לצוד את אורות הצפון, זה שהטבע לא נותן לכם תעודת ביטוח, מה לעשות, אין דרך מדוייקת לחזות מתי יופיעו אורות הצפון. לכן יש סיכוי סביר בהחלט שכמה שלא תנסו, לא תראו אותם. אבל מצד שני, יש גם סיכוי שכן!

אז אחד הכללים הבסיסיים של צפייה באורות הצפון זה לדעת שאין כל כך טעם לנסות לראות אותם בקיץ. הזמן הטוב ביותר לנסות לצפות בהם זה בין החודשים ספטמבר לאפריל. אם אתם מבלים את הזמן הזה ברייקיאוויק או בעיר אחרת באיסלנד אתם עדיין יכולים לראות את האורורה בוראליס, אך זיהום אור סביבתי יקשה עליכם במלאכה. לפעמים מספיקה נסיעה קצרה מחוץ לעיר, לאזור לא מואר כדי להגדיל את הסיכויים שלכם בהרבה. קחו את האוטו וסעו לכיוון החושך, רק אל תשכחו את הדרך חזרה.

לילות בהירים

לילות קרים, בהירים ויבשים הם הטובים ביותר. אם השמיים מעוננים לא תראו כלום (חוץ מעננים). אז כדאי לבדוק את תחזית מזג האויר מראש אם אתם מתכוונים לצאת לטיול לילי מחוץ לעיר כדי לצפות בזוהר הקוטב. לטובתכם, עדיף שלא תיהיה רוח חזקה. לילות איסלנדים קרים עם רוח חזקה, שתנדנד אתכם מצד לצד, תקצר לכם את חווית הצפייה לדקות ספורות של סבל בקור מקפיא.

סיורי לילה מודרכים

אופציה נוספת היא לצאת לסיור מיוחד. באיסלנד יש חברות רבות המציעות טיולים לצפייה באורות הצפון. זה אומנם לא יבטיח לכם שאורות הצפון יופיעו בדיוק למענכם, אך הנסיעה עם מדריך מיומן מחוץ לעיר, בהחלט תגדיל את הסיכוי לכך. ואם לא תראו כלום, בחלק מהמקרים החברה תבטיח לכם ניסיון שני חינם.

קחו בחשבון שבאיסלנד בחורף קר, אז תתכוננו כראוי עם ביגוד חם, כיסוי ראש וכפפות. ואל תשכחו שאיסלנד גם ברוכה בבריכות גיאותרמיות רבות הפזורות בכל חלקי האי. כך שאם תוכלו לשלב את שתי החוויות בבת אחת, הרווחתם! אין הרבה חוויות נעימות יותר מאשר רביצה בבריכה חמה תחת כיפת השמיים, תוך צפייה באורות הצפון. ואם לא ראיתם, לא נורא. זו עדיין חוויה מיוחדת.

לא מובן מאליו

קצת מהניסיון האישי שלי, הזוהר הצפוני תמיד תופס אותי בהפתעה. לרוב זה קורה תוך כדי נסיעה בלילה, אני בוהה בכביש ופתאום אני קולט את האורות המשגעים האלה מרצדים  בשמיים מעלי. אז מה שאני בדר"כ עושה, אני עוצר את הרכב, יוצא ועומד מוקסם. בלב אני ממלמל, "תודה".

תגובה 1 בנושא “מדריך לצפייה באורות הצפון

 1. מאת terach בתאריך 25 בדצמבר 2010 בשעה 20:29:‏
  תודה גיא. נקווה שבקרוב המדריך יהיה אקטואלי בעבורינו.
  בינתיים רק לראות את התמונות….ולקנא.
  שבוע טוב יצחק

  מאת terach בתאריך 25 בדצמבר 2010 בשעה 20:39:‏
  ואגב, מה התדירות של האורות אצלכם?
  אני מבין שזה לא דברים קבועים, אך באיזה סדר גודל מדובר בקו הרוחב של אולפסוויק, פעם ביומיים, פעם בשבועיים או פעם בחודשיים?
  האם יש שוני בין אמצע העונה בדצמבר-ינואר לבין הקצוות שלה באוקטובר ומרץ?
  האם זה תלוי בתקופות מסויימות או שהתדירות שווה בכל שנה? האם זה מגיע בגלים כשפתאום בשבוע אחד יש כמה לילות או שהמופע הוא חד פעמי ואין קשר בין מופע למופע?
  סליחה על "מבול" השאלות, אך זו חווייה שמאד מעניינת אותי. טיילתי הרבה בארצות הצפון והגעתי לקווי רוחב צפוניים משל איסלנד, אך תמיד היה זה בקיץ ולא זכיתי עדיין לחוויה, שנותרה אצלי בגדר חלום. לכן אשמח לדעת עליה מההיבט האישי שלך.
  תודה
  יצחק

  מאת גיא בתאריך 29 בדצמבר 2010 בשעה 19:26:‏
  קשה לענות, כי אני לא עוקב לילה אחר לילה אחר הופעת אורות הצפון. אני בדר"כ נתקל בהם במקרה. מכיוון שהתופעה קשורה לפעילות השמש, התופעה נצפת בתדירות מוגברת כאשר יש פעילות שמש רבה. לעיתים זה יכול להשתרע על תקופה של כמה ימים בהם יש הופעות אינטנסיביות של אורות הצפון.

השאר תגובה