ריקייאוויק הבירה הכלכלית החדשה של אירופה?

וואו כל כך הרבה דברים השתנו באיסלנד בשנים האחרונות שאני לא יודע מאיפה להתחיל…המשבר הכלכלי של 2008 נראה כמו זיכרון רחוק. ממשלות קמו ונפלו, ועבור אלה שנפגעו קשה ממפולת הבנקים הרבה לא השתנה. החובות נשארו והבטחות הפוליטיקאים נותרו רק כמילים פורחות באויר.

המשכנתא חונקת, המחירים עולים והמשכורת…הרבה אפסים לקרונה…והערך? גם כן שואף לאפס. הסטטיסטיקה מראה שבכל יום לפחות חמש משפחות מפונות מבתיהם לאחר שהם לא עמדו בתשלום החובות לבנקים. חמש משפחות אולי לא נשמע הרבה, אך כאשר מדובר באוכלוסיה של 320,000 איש המספר מקבל פרופרציות אחרות. משבר כלכלי זה נאחס ולא כל כך חשוב אם אתה גר בישראל או באיסלנד. שמעתי שבישראל לפחות עושים משהו… גם אני רוצה קפה בחמישה שקלים! (ספרו לנו בתגובות אם הקפה באמת טעים)

10,000 קרונות איסלנדיות
הרבה אפסים לקרונה

אומרים שלכל מטבע יש שני צדדים, זה נכון, אם לא סופרים את המסגרת. גם לדג יש ראש וגם זנב, אז בואו נחזיר את הדג למים, כדי שיוכל קצת לנשום, ונעבור לספר על דברים קצת יותר אופטימיים. הרבה דברים חדשים ומענינים קרו באיסלנד בשנתיים האחרונות. פעם כבר סיפרנו על זה שמחפשים פה נפט, שעדיין לא מצאו אבל ההתחממות הגלובלית מאיימת להפוך את איסלנד למרכז סחר עולמי. יש כאלה שרוצים שרייקיאוויק תהפוך לדאונטאון של אירופה. העולם מתחמם (בגללנו!) הקרח נמס, והים הארקטי שפעם היה קפוא התחיל להפשיר. אוניות מרוסיה וסין שפעם היו צריכות להקיף את העולם על מנת להגיע לאירופה דרך תעלת סואץ, יכולות עכשיו לקצר את נתיב השיט דרך הים הארקטי, ואיסלנד הממוקמת בדיוק באמצע הדרך בין אירופה לאמריקה בעלת פוטנציאל להפוך לסינגפור החדשה של צפון אירופה. העניין הוא שברייקיאוויק הבניינים כל כך נמוכים, שלדמיין את רייקיאוויק הקטנה הופכת למין הונג קונג קרירה עם הגורדים הזעירים שלה שבנתיים ממש לא מגרדים לשמיים אפילו את הענן הכי צוציק, נשמע ממש כמו חלום רחוק.

דג קוד (בקלה)
הדג הזה דווקא לא חזר למים

טוב, לפחות נהיה פה יותר חם. באיסלנד כאשר ימי הקיץ החמים ביותר נושקים לשבעה עשרה מעלות ל"התחממות גלובלית" יש צליל דווקא נחמד. האיסלנדים מפנטזים על קיץ אמיתי כזה כמו במאיורקה, או לפחות כמו בצפון איטליה. והישראלים בחום יולי, אוגוסט מפנטזים על הקרירות, הצלילות, הניקיון, השלווה והנופים המשגעים של איסלנד (באופטימיות עסקינן). נחילי תיירים זורמים לאיסלנד בשנים האחרונות, והמדינה הקטנה והצנועה הזו, לא כך כך יודעת מה לעשות עם כל כך הרבה אנשים, בשנה מגיעים לאיסלנד מליון תיירים! אם אתם חושבים שזה לא הרבה תקראו שוב למעלה כמה אנשים חיים פה. מיליון אנשים צריכים לטייל, לישון, לאכול ולפעמים פיפי. זה טוב לכלכלה ולמוכרי הנקניקיות אבל לא כל כך טוב לטבע העדין והשברירי של המדינה. הקרחונים הכבירים, הנוף הבתולי וההרים המרשימים, נראים חזקים וברי קיימא אך כשמסתכלים מקרוב, מבחינים עד כמה הם עדינים ורגישים, ממש ילדים קטנים שצריכים שמישהו ידאג להם, או לפחות יניח להם שיגדלו בשקט. אם יש משהו שמפריע לאיסלנדי לפחות כמו שטיפת מכונית עם צינור לישראלי, זה ונדליזם של הטבע. כשתגיעו לאיסלנד, עם כל המים שיש להם, לא אכפת להם שגם תשטפו משאית עם צינור אבל רק תשמרו להם על הטבע. זה לא בשבילם, זה בשביל הילדים שלהם…ושלנו. ואם אתם לא רוצים לעזור להפוך את איסלנד לנמל אוניות מרכזי של אירופה, אז תשמרו גם על הטבע אצלכם, לא חשוב היכן אתם נמצאים. לא בשבילכם, בשביל הילדים שלכם…ושלנו.

רייקיאוויק
רייקיאוויק. נראה מי מצליח לזהות את הגורד?

השאר תגובה