חדשות ועוד חדשות…

שחקן חדש בשמים האיסלנדים

בשורות טובות למתכננים להגיע לאיסלנד. לאחר פיילוט בו הפעילה חברת התעופה EasyJet קו זמני של טיסות לאיסלנד. החל מחודש מרס 2012 חברת התעופה הידועה במחיריה התחרותיים תפעיל קו טיסות ישירות בין איסלנד לאנגליה במשך כל השנה.

כניסת מתחרה רציני כמו חברת EasyJet לשוק התעופה האיסלנדי יגדיל את היצע הטיסות, יוריד את המחירים ובתקווה יפתח את שוק הטיסות לאיסלנד למתחרים נוספים. 

easyJet Airbus A319

תחליף אפשרי לקרונה האיסלנדית

בד בבד, התקשורת האיסלנדית מדווחת על אפשרות של אימוץ הדולר הקנדי כמטבע שיחליף את הקרונה האיסלנדית. לאחר המשבר הכלכלי שפקד את איסלנד ב-2008 עלו קריאות רמות שהגיע הזמן להיפטר מהקרונה ולהחליפה במטבע אחר יציב יותר, כאשר האלטרנטיבה הטבעית שעמדה על הפרק הוא מטבע היורו. נכון לרגע זה, שיחות בדבר הצטרפותה של איסלנד לאיחוד האירופי עדיין נמשכות אך איחוד ממשי לא נראה באופק. סקרי דעת קהל באיסלנד מצביעים על כך שרוב האזרחים אינם מעוניינים בהצטרפות לאיחוד ומגמה זו מתחזקת על רקע המשבר הכלכלי שפוקד את האיחוד ובשעה שהכלכלה האיסלנדית נמצאת במגמת התאוששות. הדולר הקנדי נראה כפתרון ביניים שיכול להתקבל בקרב אלו המתנגדים להצטרפותה של איסלנד לאיחוד האירופי אך גם מעוניינים באימוץ מטבע חדש.

Five dollar.
פרצופים חדשים בכספומטים של איסלנד?

גילוי נפט וגידול ביצוא

דו"ח אחרון מראה על גידול בסך ערך הסחורות המיוצאות מאיסלנד. כאשר ענף היצוא הראשי הוא תעשיית האלומיניום ואחריו דייג וענף החקלאות. מוצרי היבוא העיקריים: ציוד תעשייתי, מוצרי צריכה ביתית ודלקים.

בחודש האחרון התגלו עדויות מוצקות של נפט במים הטריטוראלים של איסלנד. בחודש אפריל השנה יפתח המכרז לחברות המעונינות לבצע קידוחי נפט באיסלנד, חברות רבות עומדות להשתתף במכרז. בתקופה שבה איסלנד מנסה לפתח מקורות הכנסה חדשים. האם נפט הוא התקווה החדשה?

תגובה 1 בנושא “חדשות ועוד חדשות…

 1. מאת ענבל בתאריך 25 באוקטובר 2012 בשעה 16:33:‏
  נפט ללא ספק, אינו התקוה לשום דבר. זו תעשיה מזהמת ומתכלה.
  לא מתאים למדינה המתהדרת בחשיבה אקולוגית, בנקיון ובשימוש באנרגיה גיאותרמית כמו איסלנד. גם רוח לא חסרה להם… די לפיתוח אנרגיות מתכלות.

  מאת גיא בתאריך 25 באוקטובר 2012 בשעה 19:47:‏
  נורבגיה היא דוגמה למדינה רווחה מצליחה בעיקר בזכות הנפט שהתגלה שם בשנות ה-60.
  המשבר הכלכלי של 2008 אילץ איסלנדים רבים להגר לנורבגיה ונראה שהסיכוי לדרך קלה ומהירה יחסית להעשיר את קופת המזומנים של המדינה וודאי קורץ לרבים. מצד שני, איסלנדים רבים חוששים לפגיעה בטבע ולכן ההוצאה לפועל של התוכנית עדיין מוטל בספק.

השאר תגובה