מי בעד לוציפר שירים את ידו!

לאיסלנד יש את המוזרות שלה, אנחנו אמנם נימצאים בתהליך של שיפור. מהתבוננות מהצד על תהליכים בחברה ההומוגנית הזו, שמתי לב שככל שחלקם של האיסלנדים מבטן ולידה באוכלוסיה מצטמצם ,כך נדמה, איסלנד כחברה משתפרת. חלקכם כבר קרא על הנסיון שלי עם ועדת השמות האימתנית שבהצבעה של שלושה חברים בלבד מחליטה אם השם שאותו הורים מבקשים להעניק לילדיהם עונה על הכללים האיסלנדים הנוקשים של תחביר ושפה.

לא בניין ועדת השמות

כאחת המדינות ששמן בעולם הולך לפניהן כאורים ותומים של נאורות ופתיחות. מסתבר שחופש הפרט מתנגש לעיתים חזיתית עם גלגלי הבירוקרטיה האיסלנדית. מה שפעם היה עוד איכשהו נשמע סביר כיום בעידן של טראמפ ולא של טרומפלדור, זה נראה כמו איזה חוק ארכאי תלוי על בלימה מימי הסובייטים. אז אם לא ידעתם, באיסלנד של היום (20.10.2020) קיימת ועדת שמות שתפקידה לקבוע אילו שמות אישיים יש לאשר ואלו לדחות. החוק הנוכחי מחייב שכל שם מרשימת השמות האיסלנדית (כן, יש דבר כזה) חייב להיות בעל סיומת בהתאם לכללי התחביר האיסלנדי, או שיש לו קשר למסורת המקומית. השם חייב להיות מותאם למבנה השפה ועל פי כללי האיות האיסלנדיים. ואם כללי האיות האיסלנדים לא מפחיד אתכם מספיק….הכלל האחרון הוא, ששמו של אדם לא יוכל לגרום לו מבוכה במרוצת השנים. בקיצור יש ועדה מסדרת של שמות שהם מחליטים בשבילנו באילו שמות יקראו ילדינו. או יורגנסון או שמורגנסון, תבחר!

או ביורק או ביורק, תחליט!

לפני מספר ימים הציגה שרת המשפטים של איסלנד, לא פחות ולא יותר, הצעת חוק בפרלמנט המציעה שינויים דרסטיים בחוקים הנוגעים לשמות אישיים. כולל שימו לב, ביטול ועדת השמות! דווקא עכשיו, שבדיוק התחלתי להתרגל לעניין, ותכלס כבר שאין לי שמץ של עניין להביא ילדים חדשים לעולם.

אם תאושר ההצעה, תחזיקו חזק…היא תעניק לאנשים את החופש לבחור כל שם שהם ירצו, בכלל זאת לאמץ שם משפחה חדש ואף להוסיף שמות רבים ככל שירצו. כרגע יש הגבלה לשלושה שמות בלבד. איך באמת זה ישפיע על החיים האמיתיים? הנה דוגמה: לאחרונה גיליתי ששם משפחתי הוא בעצם לא שלי, זאת אומרת הוא אומץ על ידי סבי מאביו החורג, ואם אני מחליט למשל, לבחור לעצמי שם משפחה חדש או פשוט לחזור לשמו המקורי של סבא רבא שלי. אז זהו שלא. Nei Nei Nei כפי שאומרים האיסלנדים באיסלנדית.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא demon-161049_1280-1022x1024.png
לוציפר קורא לך, אבל איך תקרא לו?

ככל הוועדות, כולל אלו שאני חבר בהן. ועדת השמות מעוניינת לשמר את קיומה. ולשם כך היא שבה ומעלה דוגמה איך הם עמדו חוצץ מול נסיון פוחז של הורים צעירים להעניק לבנם את השם לוציפר (הילל בן שחר בגרסה העברית). והרי לוציפר הוא אחד משמותיו של השטן, מסכן הילד שיצטרך לעמוד יום אחד מול חבריו לכתה ולשכנע אותם שהוא בעצם רק עוד מלאך. ואם זה לא מספיק, השם Lucifer נכתב באות C שהיא אינה חלק מהאלפבית האיסלנדי. איי רסט מיי קייס.

מהכירותי הלא שטחית עם איסלנד, ההצעה החדשה-ישנה ככל שהיא נשמעת הגיונית וטובה, סביר להניח שלא תתקבל. איסלנד כאומה עדיין לא מוכנה נפשית להצעה כזו פורצת דרך בדיוק כפי שישראל עדיין לא מוכנה לראש ממשלה חדש. כולם מבינים שזו הצעה טובה, רוב האנשים מסכימים עם זה, אבל לפני שמכינים את ההצעה צריך להכין את העם. וזה עוד יקח מספר שנים…

השאר תגובה