השבט האבוד של איסלנד

כולם מכירים את הסיפור הידוע על עשרת שבטי ישראל שגורשו מאדמתם על ידי האשורים ונעלמו לנצח. האומנם כך? כמה דברים שקרו לי לאחרונה גרמו לי לחשוב שאחד השבטים האבודים אולי בעצם התגלה מחדש. כאן באיסלנד.

מוזר ככל שזה יישמע, זה לא קונספירציה יהודית לתבוע את הארץ הזאת ואת משאביה הטבעיים, אלא סיפור ששמעתי פעם מסוכן ביטוח איסלנדי שהגיע ערב אחד לביתי בנסיון לשכנע אותי לרכוש ביטוח חיים.

כמו כל איש מכירות טוב שיודע את העבודה, אותו סוכן התחיל שיחה מקדימה במטרה "לשבור את הקרח". זו טכניקה שידועה לכל סוכן מכירות זוטר. כדי להפוך את האוירה לנינוחה יותר יש לאפשר ללקוח הפוטנציאלי לצאת ממוד ההתגוננות, ע"י שיחה קצרה בעניין אחר ולקוות שבסוף זה גם יספיק כדי שהוא יתן את חתימתו האחרונה ברובריקה המתבקשת.

בירוקרט איסלנדי

אחרי שאמרתי לסוכן הביטוח שאני מישראל, הוא שאל את שאלת החובה שאותה נשאל כל זר באיסלנד, אפילו אם הוא גר כאן כבר עשרים שנה…"How do you like Iceland?" ואני עניתי: "A lot!". הרבה פעמים אחרי שאני נשאל את השאלה, אם אני אוהב את איסלנד…יש לי צורך עז לעיתים להשיב, "אני ממש לא סובל את המקום הזה!" רק כדי לראות מה התגובה הבאה תהיה, אבל מה לעשות שאני מטבעי אדם ישר ומשתדל להגיד רק את האמת.

מה שבטוח ביטוח

בזמן שדיברנו, סוכן הביטוח אמר לי שני דברים מעניינים:

ראשית, כי איסלנד היתה המדינה הראשונה שהצביעה באו"ם על תוכנית החלוקה של ארץ ישראל לשתי מדינות, ישראל ופלסטין.

ושנית, (משפט שהגיע כמעט בלחש) כי יש סיכוי גדול שהאיסלנדים הם אחד השבטים האבודים של ישראל, או "לפחות כך אני רוצה להאמין", הוא הוסיף.

אתם יכולים לתאר לעצמכם את מבט התימהון שאחז בי באותו הרגע. לא די שאיסלנד היא הראשונה בידידותינו, יש סיכוי שאנו עומדים בפני רגע היסטורי לפתרון תעלומה בת אלפי שנים. למרות שאותו סוכן היה נראה כאיסלנדי גמור, כמעט שאלתי אותו אם הוא יהודי (אולי מצד סבו), אבל ברגע האחרון נמנעתי. כי מצד שני, כמעט מיד באותו הרגע עלתה במוחי מחשבה אחרת… "אולי הוא עד כדי נואש למכור ביטוחים שהוא ממציא לי סיפורים כאלה?!"

ובתור אחד שלא אוהב להשאיר תעלומות בעינן. אחרי חקירה ראשונית התברר שהסוכן צדק לפחות לגבי החלק הראשון. איסלנד אכן היתה המדינה הראשונה להצביע על באו"ם על החלטה 181. מה שהוביל אותי לחשוב שהבחור באמת יודע היסטוריה ואולי הוא גם צודק לגבי החלק השני של דבריו. אולי האיסלנדים הם באמת מצאצאי השבטים האבודים?

השבא האבוד של איסלנד
מוצא הויקינגים משבט יששכר, גד או נפתלי?

הרעיון המשיך לרדוף אותי זמן רב ועל אף שלא ציפיתי לעשות תגליות היסטוריות גדולות, החלטתי להמשיך בחקירה הקטנה שלי כדי לראות מה עוד אפשר לברר על הנושא.

כמה ניסיונות כדי למצוא מקורות נוספים על התיאוריה הזו עלו בתוהו, מה שהביא אותי לוותר על הרעיון כולו, ולסווג אותו כאגדה אורבנית או כמשאלת לב של סוכן מכירות נואש.

האיסלנדים, כך זה נראה, נשארו צאצאי ויקינגים ולא פלאחים מהמזרח התיכון. אני מודה, מציאת השורשים היהודים שלי באיסלנד זה משהו שבהחלט לא ציפיתי לעשות לפני שהגעתי לכאן, אז אני באמת לא יכול להגיד שאני מאוכזב מכך.

אני גם חושב שאותו סוכן ביטוח לא צריך להיות מאוכזב בעצמו. כרגע לאיסלנד יש מספיק צרות משל עצמה. לזרוק את האי הקטן והשלו הזה ישירות לשאלת "מיהו יהודי?" ולקונפליקט הישראלי פלסטיני זה דבר באמת לא נחוץ.

אולי שורש הדברים נעוץ בעובדה שאיסלנד היא ארץ של מיתוסים רבים. אני הבנתי זאת בפעם הראשונה לאחר שפתחתי מפה של איסלנד, כמו אלה שאפשר לקחת במרכזי המידע לתייר. אם תשימו לב טוב טוב תוכלו לראות טרולים, רוחות ומפלצות הים שמסתובבים במקומות רבים על האי.

אבל ככל שאני אוהב אגדות ומיתוסים איסלנדים, אני חושב כי הסיפור על השבט האבוד של איסלנד הוא מיתוס אחד יותר מדי, אפילו עבור איסלנד.

ובמקרה שאתה תוהים לגבי הביטוח חיים, אני עדיין מחפש אחד. אבל זה כבר סיפור אחר…

הערה

מסתבר שיש ביסוס מסויים לאותו מיתוס שנידון בקטע הקודם. יש המאמינים שהמקור של העם הדני הוא בעצם בשבט דן שנדד לאחר ההגלייה והתמקם אי שם בסקנדינביה. לא במקרה קוראים לאחת המדינות שם דנמרק. הדנים בעצמם מבטאים את שם מדינתם דַנמרק וכידוע איסלנד היתה זמן רב תחת שילטון הכתר הדני.

תגובה 1 בנושא “השבט האבוד של איסלנד

 1. הי גיא
  לגבי עשרת השבטים, אני כבחור דתי מאד מתעניין בנושא. התברר שיש צאצאי עשרת השבטים באפריקה, דרום מזרח אסיה,צפון אסיה ואפילו בדרום אמריקה. אך על הצפון הרחוק ובפרט האי האיסלנדי, עדיין לא שמעתי. אנסה לחקור ממקורות כאן בישראל האם יש בכך משהו.
  לגבי "הידידה" איסלנד: האמת שהשהות באיסלנד היתה נעימה מאד. כולם האירו פנים ולא חשנו יחס פחות טוב בשל היותנו ישראלים (ואנו בחורים דתיים שהסתובבנו עם כיפות, כך שכולם זיהו אותנו. ואגב, כששאלתי איסלנדים מאיפה לעזאזל הם יודעים איך נראה יהודי דתי? ענו לי כולם "מקריאת ספרים ועיתונים"…). אך בקשרים שבין המדינות, נדמה לי שישראל לא כל-כך אהודה במחוזותיכם. הלא כן?

  חג שמח ותמשיך לכתוב…

  יצחק

  באופן קצת מפתיע, יצא לנו להיתקל די הרבה בסימן של מגן דוד לאורך הטיול שלנו באי, בחלון עליון של מסעדה בהוסוויק, על גג של מבנה באחת החוות בפיורדים המערביים וכו'…
  אולי למגן דוד יש משמעות פגאנית כולשהי…
  אני גם די משוכנע שראיתי את סמל המנורה בתוך בית איסלנדי…..
  עמית

  @ amit: מגיני הדוד שראית באיסלנד הם ללא זיקה יהודית. על כנסיות רבות ברחבי העולם מופיעים וריאציות שונות של מגיני דוד כמו כן על מבנים בבעלות מסדר הבונים החופשיים. יש בניין אחד כזה באקוריירי עם מגן דוד גדול בחזית שמטעה ישראלים רבים לחשוב שזה בית כנסת. סמלי המנורה שראית משמשים כקישוט לחג המולד ומקורם הוא בשבדיה, אין להם קשר ליהדות והם מאד נפוצים באיסלנד.

  @terach: הנימה כלפי ישראל היא שלילית וביקורתית בעיקרה רק בהתייחסות לקונפליקט הישראלי פלסטיני.

  גיא

  מעניין מאוד, אולי בסוף יתברר שהאיסלנדים הם זיווג נדיר של ויקינגים ושומרי מסורת דת משה וישראל. 🙂
  שי

  שלום רב
  בדיוק לפני שלושה ימים חזרנו מאיסלנד, התפעלנו מהתושבים הנפלאים ומהארץ המיוחדת. יכולתם לבנות ארץ מדהימה בתנאים קשים לשמר את מסורתם, לקנא לשפתם ולהיות גאים בארצם ,עוררה בנו קנאה גדולה.
  למדינה זו שמורה פינה חמה בליבנו.
  רחל

  שלום לכם,
  נתקלתי בכתבה המעניינת הזו במקרה, בזמן שאני מכינה עבודת שורשים לבתי בכיתה ב'. חיפשתי מפה של איסלנד והמפה של הכתבה הזו עלתה לי…ומשם הסקרנות…
  שמי איריס ואני נולדתי באיסלנד לאם יהודיה ואב מקומי. כילדה סבי האיסלנדי וכל בני משפחתי (המבוגרים יותר) תמיד נהגו לומר ולספר לנו שאנכנו משבט בנימין.
  סבי נהג לנגן שירים שהכרתי מהיהדות.
  בתקופה שקדמה לחג המולד סבתי תמיד נהגה לשים דמוי מנורה בחלון שהדליקה במיוחד לכבוד החג ועוד כל מני מנהגים המזכירים את היהדות.
  מעניין, שאותכם זה מעניין.
  אני כבעלת תשובה מאוד סקרנית לדעת עוד על כל זה ושאלתי מקר שלי מאיסלנד ליפני כמה חודשים על פשר הדבר, והוא הסביר לי שהאיסלנדים הם באמת צאצאים של שבט בניימן.
  הוא אמר שהם נאלצו לברוח מהארץ לפני אלפי שנים, הם שמרו תמיד על זהותם ותבודדו תוך כדי שהתגלגלו מארץ לארץ באירופה.תמיד משום מה המקוממים בארצות ששהו בהן התנקמו בהם והם נאלצו לשנות את מקום מגוריהם כל כמה זמן. בסופו של דבר התיישבו בנורבגיה בכמה פיורדים ורצו לקבוע שם את מגוריהם ולקבל שלטון משל עצמם עבור עצמם. אך המלוכה והמקומיים בשום פנים לא הסכימו ורצו להילחם בהם. באותה תקופה הויקינגים גילו את איסלנד ושבת בנימין החליטו לעבור לאיסלנד ולהתיישב שם בשלטון עצמאי ללא מלכים, וזה באמת מה שעשו!
  ההסבר הזה מאוד מסתדר לי בראש, למרות שאין לי שום הוכחות, מלבד העובדה שסבי והדור שלו תמיד הזכירו ודאגו לספר לנו שאנכנו משבת בנימין!
  בברכה,
  איריס ביג'י – לוי

השאר תגובה