יום העצמאות של איסלנד

היום, ה-17 ביוני כמו בכל שנה, איסלנד חוגגת את יום העצמאות שלה. ב-17 ליוני 1944 בתינגווטליר לא רחוק מרייקיאוויק, הוכרזה רשמית הרפובליקה של איסלנד, לאחר הצבעה במשאל עם.

איסלנד שעד אז היתה מדינת חסות של הכתר הדני, ניצלה את ההזדמנות במהלך מלחמת העולם השנייה כאשר דנמרק נשלטה ע"י הנאצים והכריזה באופן חד צדדי על עצמאות. מאז איסלנד ודנמרק בהרבה מובנים נשארו מדינות אחיות ובבתי הספר האיסלנדים אף חלה חובת לימוד של השפה הדנית. החוקה איסלנדית כמעט זהה לזו הדנית – למרות שבימים אלה עובדים האיסלנדים על יצירתה של חוקה חדשה עצמאית. 

נשים איסלנדיות בלבוש מסורתי
נשים איסלנדיות בלבוש מסורתי

התאריך שבו נחוג יום העצמאות האיסלנדי הוא אינו מקרי. יום זה חופף ליום הולדתו שלך יון סיגורדסון (Jon Sigurdsson) אשר הדרך הפשוטה ביותר לתאר אותו הוא כ"הרצל האיסלנדי". סיגורדסון הוא אחד מגדולי הגיבורים של איסלנד במאבק לעצמאות. אדם מלומד, החי את רוב חייו בדנמרק והיה פופולרי בקרב הדנים והאיסלנדים כאחד. גישה איתנה ומנומקת שלו, יחד עם אמפתיה ונדיבות, הקנו לו ידידים רבים וכבוד שחלקו לו כל הסובבים אותו – במהלך חייו הוא עשה למען תנועת העצמאות איסלנדית שירות גדול. העם האיסלנדי החליט להוקיר לו כבוד ע"י הפיכת יום הולדתו, ליום הולדת האומה כולה.

יום העצמאות השנה הוא גם יום ציון 200 שנה להולדתו של יון סיגורדסון, אי שם בחווה קטנה ונידחת בשם Hrafnseyri בפיורדים המערביים של איסלנד. גם הנשיא האיסלנד וראש הממשלה יבקרו היום ב-Hrafnseyri ויקחו חלק בחגיגות ה-17 ביוני.

המטיילים באיסלנד, יוכלו להצטרף לחגיגות הנערכות כמעט בכל עיר וכפר, כאשר כמרכז העיר רייקיאוויק תיהיה כמו בכל שנה מלאה בחוגגים. יהיו נאומים, הופעות, מוסיקה, תיאטרון רחוב ועוד.

יון סיגורדסון על שטר 500 קרונות איסלנדיות
יון סיגורדסון על שטר 500 קרונות איסלנדיות

השאר תגובה