מה הגודל של איסלנד?

מה הגודל של איסלנד? מבחינת שטח מדובר 103,000 קמ"ר שזה בערך פי חמש משטח מדינת ישראל שעל פי גוגל הוא 20,770 קמ"ר. העיתון האינטרנטי Iceland Monitor פרסם כתבה בו הוא משווה את גדולה של איסלנד למדינות אחרות בעולם וחשבתי שזה יהיה מעניין לעשות השוואה בין שתי המדינות.

התוצאה מעניינת, כפי שאנשים רבים בעולם מופתעים עד כמה ישראל קטנה במימדיה הפיזיים. כך אנשים בעולם חושבים שאיסלנד היא קטנה מכפי שהיא באמת. העובדה הכי מעניינת על איסלנד זה שהיא כמעט ריקה. 330,000 תושבים בלבד שרובם מרוכזים בעיר אחת, רייקיאוויק.

רק לשם השוואה, גודל אוכלוסיה – איסלנד 330,000 לעומת ישראל – 8,100,000.

מיעוט התושבים הופכת את ההרגשה שאיסלנד גדולה ממה שהיא באמת. איסלנד זו ארץ של עיר אחת מרכזית והרבה כפרים קטנים ומרוחקים גם פיזית וגם מנטלית מהעיר הגדולה.

הממשלה האיסלנדית מתכננת לפתוח שדה תעופה בין לאומי באגילסטדיר במזרח המדינה ובכך לפתח את האזור המרוחק ביותר מהבירה. לדעתי, יהיה נכון גם להעביר (להגלות) לשם את הממשלה האיסלנדית ואז באופן מלאכותי, ליצור מקבילה איסלנדית לברזיליה. ולמנוע תהליך שבו בסופו של דבר כל האיסלנדים יחיו יחד בעיר אחת. במדינה שמנוהלת הלכה למעשה ע"י משאלי עם בפייסבוק אין סיכוי שזה יקרה.

בשנת 2015 הגיעו לאיסלנד יותר ממליון תיירים. יותר מפי 3 מגובה האוכלוסיה. בחודשים מסויימים בשנה עוברים בשדה התעופה בקפלאוויק יותר אזרחים בריטים מאשר איסלנד.

לסיכום, איסלנד גדולה אך לא יותר מדי. בסה"כ אי קומפקטי לא קטן מדי ולא גדול מדי. מה שעושה את איסלנד לכל כך מיוחדת זה השילוב של כל המרכיבים יחד ומי שכבר היה יודע למה אני מתכוון…

המפה נוצרה בעזרת http://thetruesize.com
ישראל\איסלנד. המפה נוצרה בעזרת http://thetruesize.com

תגובה 1 בנושא “מה הגודל של איסלנד?

 1. מאת אב בתאריך 16 במרץ 2016 בשעה 19:27:‏
  גיא היקר, כתבה יפה ומעניינת.
  לא ברור לי מה הסיבה לצרף תמונה הנותנת לגיטימציה ליישות מדינית לא קיימת והחסרת שטח עצום ממדינת ישראל. במידה והפוסט הנ"ל היה באנגלית ונכתב לעולם אזי אולי הייתה סיבה ע"מ לחסוך תגובות מיותרות אך הפוסטר בעברית וכנראה שמכוון לאוכלוסייה דוברת העברית במדינת ישראל אז למה?

  חבל, למילים יש כוח ותמונה אחת שווה 1000 מילים
  תחשוב על זה

  מאת איש בתאריך 17 במרץ 2016 בשעה 12:31:‏
  מחזק את דבריך.

השאר תגובה