גרפיטי וציורי קיר באיסלנד התערוכה הכי יפה בעיר

בשנים האחרונות האובססיה שלי לגבי ציורי קיר וגרפיטי באיסלנד הלכה וגדלה. יותר ויותר אני מוצא את עצמי יוצא למסעות רגליים בחיפושים אחר ציורי קיר חדשים ומבקש ממקורות עלומים שידווחו לי אם במקרה הם גילו גרפיטי חדש או ציור קיר נחבא.

גרייקיאוויק, העיר האפורה. צילום: Wiredforlego

סצנת האמנות האמיתית של רייקיאוויק נמצאת ברחובותיה מתחת לאפם ולעיתים חמתם של העוברים והשבים. במקרים מסויימים אלו יצירות אמנות פר אקסלנס ובמקרים אחרים ונדליזם מנחם נגד הממסד. במרקם החברתי של ימינו נראה שלאלו וגם לאלו יש מקום, ואת רובם ראוי וכדאי להנציח.

לחצו על התמונה על מנת לראות את הגרסה האמיתית של המגדלור בגרוטה.

מוזיאון באוויר הפתוח

בפוסט הזה הביא כמה דוגמאות מ"המוזיאון האיסלנדי" הכי יפה לדעתי המתקיים באוויר הפתוח. מרבית ציורי הקיר המשמעותיים של איסלנד נמצאים במתחם הרחובות הראשיים של מרכז העיר רייקיאוויק תחת אזור המיקוד 101 ובאזור נמל גרנדי. זהו לב ליבה של העיר וציורי הקיר הנמצאים שם זוכים לחשיפה הגדולה והמשמעותית ביותר. ברגע שפרנסי העיר הגיעו למסקנה שציורי קיר יכולים לקדם את התיירות ולהפוך קירות שוממים לאטרקציה מעניינת, אמני גרפיטי נחשבים מרחבי העולם החלו להיות מוזמנים לצייר על קירות חשופים ולחלקם יש יותר מיצירה אחת "תלוייה" על קירות המבנים בעיר. האמן אולי הבולט שביניהם הוא Guido van Helten שכמה מיצירותיו מעטרות קירות ברייקיאוויק, ברחוב הראשי של אקוריירי בצפון איסלנד ובמקומות נוספים ברחבי איסלנד.

ראיון עם Guido van Helten על הציור קיר הראשון שלו ברייקיאוויק.

רייקיאוויק לא לבד

רייקיאוויק היא למעשה העיר היחידה המשמעותית באיסלנד, ולכן היא זוכה לבכורה בכל מה שקשור לאמנות רשמית או ספונטנית. אפילו אקוריירי הידועה כ"בירת הצפון של איסלנד" היא לא ממש עיר. עם אוכלוסייה בסדר גודל של פחות מ-20,000 תושבים זו יותר עיירה מאשר עיר. לכן אין זה מפתיע שמרבית ציורי הקיר באיסלנד נמצאים ברחובותיה של הבירה. על מנת להתרשם מהם כראוי, כדאי לפקוח עיניים עת שיטוט ברחבי העיר, מבלי משים ניתן לגלות אוצרות של ממש ברחובותיה. ברם, ברגע שיוצאים מהעיר הגדולה, טיול מחוץ לרייקיאוויק לכפרים ועיירות הקטנות של איסלנד מגלה לנו פנינות חן חבויות במקומות הכי פחות צפויים. אחד מציורי הקיר היפים ביותר באיסלנד נמצא בכפר הטליסאנדור בחצי האי סנייפלסנס במערב איסלנד.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא iceland-1307626_1920-1024x683.jpg
עיר בתוך עיר, הפעם פחות אפורה.

בעבור הדורות הבאים

התמונות המופיעות כאן הן רק טעימה קטנה. באתר Another Iceland הקדשנו מאמר שלם ומקיף על גרפיטי, ציורי קיר ויצירות אמנות רחוב נוספות עם תמונות ומיקומים של חלק מהיצירות. איסוף התמונות לקח חודשים, אף שנים. המשימה להמשיך ולתעד עוד ועוד יצירות אמנות אף פעם לא מסתיימת. חלק מהיצירות כבר נהרסו או נמחקו ולכן זה חשוב לי לשמר את הפן הזה בחיים התרבותיים של איסלנד. זו תרומה קטנה עבור הדורות הבאים.

כנסו לקישור הבא לגלות את הדבר האמיתי על יצירות גרפיטי ואמנות רחוב ברייקיאוויק ואיסלנד.

בונוס לאלו מכם שצלחו והגיעו עד הלום.
חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא Yoko_One_graffiti.jpg
עם כל הכוונות הטובות, פרוייקט מגדל השלום של יוקו אונו ועיריית רייקיאוויק באי וידיי לא זוכה רק לאהדה.

שתפו איתנו את ציורי הקיר שלכם!

אם יש לכם תמונה או מידע נוסף על ציור קיר\גרפיטי מאיסלנד, אשמח מאד אם תשתפו איתי. זו תמיד הנאה צרופה לגלות יצירה חדשה בפעם הראשונה! וזה גם לא חייב להיות רק מאיסלנד, גם אם זו תמונה של ציור קיר שנגע לליבכם או תפס את תשומת ליבכם מכל מקום בעולם. בחשבון האינסטגרם שלי יש אלבום מיוחד המוקדש לציורי קיר מאיסלנד ושאר העולם. לשיתוף ותגובות ניתן ליצור קשר כאן או בתגובות בחלק התחתון של העמוד.

דג בקלה (קוד) אחד הסמלים הלאומיים של איסלנד מופיע על בניין בית הדייג.
חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא IMG_20200622_204929-956x1024.jpg
ונדליזם מנחם או מחאה לגיטימית?
כותלי בית הכלא ברובע 101 המרכזי של רייקיאוויק. מעניין אם יש ציורי קיר גם בחלקה הפנימי של החומה?
ציור קיר ברחוב Rauðarárstígur 31 במרכז רייקיאוויק.
ציור קיר על הקיר הפנימי של בית קפה Kaffibrennslan ברחוב Laugarvegur

תגובה 1 בנושא “גרפיטי וציורי קיר באיסלנד התערוכה הכי יפה בעיר

השאר תגובה