חורף איסלנדי. קר בחוץ, חם בפנים.

הצפון הארקטי הוא אחד המקומות הקסומים בעולם. תופעות טבע יחודיות מושכות מטיילים לצפון הרחוק כל השנה. יצא לי לפגוש כבר כמה אנשים שאחד מהסעיפים ב-Bucket List שלהם (משימות שצריך להספיק לפני המוות) זה לסמן "וי" על האורורה בוראליס, אותה תופעת טבע יחודית לצפון הרחוק.

תוסיפו לזה את הלבן הממכר של השלג, מפלי מים קפואים שגם טובי הפסלים לא יכלו להמציא ממוחם רווי היצירתיות. אין ספק שלחורף יש סקס אפיל, והוא מהלך קסם במיוחד על מורגלי השרב והאובך. 

סוס איסלנדי בחורף.

תקופת הקיפאון, בין החודשים נובמבר למרץ, כאשר הכל קפוא ומושלג, כאשר נדמה שהמפלט מהקור זה הרדיאטורים הפועלים בבתים. כאשר מטיילים בחוץ, ניתן לחוש במן חמימות מיוחדת שכאילו מוקרנת פנימה לתוך הנפש. כאן הביטוי, קר בחוץ וחם בפנים מקבל משמעות מיוחדת וזו לדעתי תמצית הקסם של החורף האיסלנדי.

מי שלא אוהב חורף שיקום!

החורף האיסלנדי היא אחת התקופות האהובות עלי. הקיץ האיסלנדי משגע, הכל פורח והנופים המרהיבים מרחיבים את הלב. אך בחורף יש תחושה שהחיבור עם הטבע הוא אבסולוטי. עוצמת הטבע מומחשת במלוא הדרה כאשר יוצאים לטיול רגלי בחוץ ומרגישים במעין פריג'ידר ענק שסוגר מכל עבר. לפעמים עולה בי המחשבה, לו היה ניתן להעביר קצת מהקור הזה לכמה מקומות שבאמת זקוקים לו…אין צדק בעולם זו כבר עובדה ידועה. עובדה מעניינת היא, שעל אף מיקומה הצפוני של איסלנד (קו רוחב 65 מעלות). מיקומה המיוחד בלב האוקיינוס האלנטי, בצמוד לזרם הגולף החם שעוטף אותה מכל עבר. אחראי לכך שהטמפרטורות נמוכות אך לא נמוכות מדי יחסית למקומות אחרים על אותו קו רוחב. החורף אמנם קר אך בגדר הנסבל. אחת התוצאות מנוכחותו של זרם הגולף היא שהים סביב איסלנד לעולם לא קופא ונתיבי השיט פתוחים תמיד. כאשר בצפון אמריקה וסקנדנביה אנשים מתים מקור, בחורף האיסלנדי נדיר שהטמפרטורות יורדות לאורך החופים פחות מ 10- מעלות. ברמות ההרריות הפנימיות המרוחקות מן הים, קר יותר, והטמפרטורות עשויות להגיע גם ל 20- מעלות. אך אזורים אלו גם ככה שוממים ואף אחד לא מתגורר שם. הטמפרטורה הקרה ביותר שנמדדה באיסלנד מעולם היא 39.7-, זה קרה בשנת 1939. קשה לי לדמיין איך היו נראים פני הדברים באיסלנד בשנת 1939, אך לי זה נשמע הגיוני יותר שמדובר על תקלה במד חום… היום הקר ביותר שהיה לנו השנה (לפי מיטב זכרוני…) הטמפרטורה ברייקיאוויק הגיעה ל 15- מעלות, זה היה רק לכמה ימים, לאחר מכן הטמפרטורות שוב התאזנו ועלו לרמה הממוצעת.

Ba3_PtgCcAAOoPo
15- מעלות. קריר…..

כעת בתחילתו של חודש מרץ, הלילות הארוכים והחשוכים של החורף הארקטי מתחלפים לאיטם. חשכת החורף מתקצרת והימים מתארכים. השמש מתחילה למלא תפקיד יותר משמעותי בשמיים. עד עכשיו היא היתה מגיחה בביישנות לכמה שעות ונעלמת ועתה היא מפגינה שרירים. לא סתם רק אור חיוור, עכשיו יש אפילו קצת חמימות. הנוף הלבן, מקבל גוונים ירקרקים והנה בזמן שאתם קוראים שורות אלה, האביב האיסלנדי כבר בפתח. אבל זה כבר סיפור לפעם הבאה…

לתמונות נוספות של חורף >> כנסו לעמוד שלנו באינסטגרם.

יש לכם חוויות מיוחדות מהחורף? האם יצא לכם לבקר במדינות הצפון בתקופת החורף? ספרו לנו!

השאר תגובה