זה הסתיו עכשיו, החגיגה הגדולה מתחילה

עכשיו שאוגוסט מאחורינו והקיץ אוטוטו נגמר, איסלנד פושטת את בגדי הקיץ ולובשת סוודרים חמימים המתאימים לסתיו הקריר והסגרירי. הסתיו האיסלנדי הוא קצר (יש הטוענים שהוא בכלל לא קיים), מעין תקופת מעבר כמעט לא מורגשת שבה החורף משתלט תכף ומיד על העניינים ומזכיר לכולנו מי כאן בעל הבית.

חודשים ספטמבר ואוקטובר הם החודשים הכי סתוויים בשנה ולדעתי זו התקופה הכי מיוחדת. אחרוני התיירים מתכוננים לעזיבה והנה עוד מעט מתחילים להתארגן טיולי החורף הארקטי. אפילו במונחים איסלנדים הסתיו זו התקופה השקטה. 

צבעי הסתיו

חודש ספטמבר הוא חודש איסוף הצאן. אלפי הכבשים המתרוצצות חופשי בדרכים, בעמקים ובהרים נקראות לשוב הביתה. ברוב המקרים הן לא ממש ממושמעות והחוואים יוצאים מי על גבי סוסים ומי ברגל לאסוף אותם. באיסלנד זה תקופה של חג שנקראת Réttir. היום הרשמי של תחילת האיסוף הוא יום שבת ונמשך כמה ימים, כאשר האיסוף מסתיים האירוע נחגג במשתה של אוכל טוב, שתייה וריקודים. באותו זמן נחגג פסטיבל שקיבל את אותו שם.

בחודש אוקטובר מתחילה המסיבה הגדולה. פסטיבל "אייסלנד איירוויז" Iceland Airways נפתח ב-12 לאוקטובר ונמשך עד ל-16 באוקטובר. אלפי חובבי מוזיקה ולהקות מכל רחבי העולם מתקבצים ברייקיאוויק לשלל הופעות, מסיבות ומצב רוח טוב. השנה הפסטיבל זוכה לביקור של כמה שמות חשובים בעולם המוזיקה כמו שינייד אוקונור, ביורק ועוד להקות איסלנדיות רבות. פסטיבל Iceland Airways שהתחיל בקטן, הוא היום ארוע משמעותי בחיי התרבות של האי. השנה הפסטיבל נפתח בסימן הפתיחה החגיגית של אולם האופרה החדש והנוצץ "הרפה" Harpa במרכז רייקיאוויק. עתידו של ההיכל המרהיב שעיירת רייקיאוויק שקדה על הקמתו שנים רבות, היה מעורפל כאשר לאחר המשבר הכלכלי לא היה בטוח עם העיירה תוכל לעמוד בעומס התשלומים על מנת להשלימו. ראש ממשלת איסלנד יצאה בהודעה חד משמעית שההיכל יושלם ולו רק כדי לא לפגוע במורל העם שיאלץ לראות את ההיכל הלא גמור תקוע להם באמצע העיר להזכירם את המצב הלא טוב ממילא. מאז ההיכל הושלם וגם המצב כבר לא נורא…

חובבי הקולנוע ישמחו לגלות שבין התאריכים 22.9-2.10 מתקיים ברייקיאוויק "פסטיבל הקולנוע של רייקיאוויק". עם יותר מ-25,000 מבקרים בשנה, האירוע מושך גם שמות בינלאומיים כמו מילוש פורמן, ג'ים ג'ארמוש וקוסטה גראווס. פסטיבל הסרטים הפך גם לאחד האירועים החשובים ביותר בסבב פסטיבלי הקולנוע השנתיים באירופה, לחובבי הקולנוע לא כדאי להחמיץ.

זו רק רשימה חלקית של אירועי הסתיו האיסלנדי. איסלנד כפי שאתם רואים רוחשת חיים לא רק מתחת לפני האדמה אלא גם מעל…אז קדימה צאו מהקופסה, בואו הצטרפו למסיבה!

השאר תגובה