הנשיא, אני..ואשתו

מר אולפור רגנר גרימסון (Ólafur Ragnar Grímsson) הוא נשיא איסלנד מאז שנת 1996. נשיא באיסלנד זה בערך כמו נשיא בישראל, הרבה כבוד, בלי הרבה ת'כלס. בכל מקרה, לא מזמן פגשתי אותו…

אל תחזיקו לי טובה יותר מדי, פגישה עם נשיא איסלנד היא משימה קלה לעומת פגישה עם ראש כל מדינה אחרת. אין מאבטחים, אין "שטח סטרילי", אין נשק, מקסימום נהג וכמה מלווים שמפזרים חיוכים כמו מועמדת בתחרות מלכת יופי.

אני זוכר רגע לפני שפגשתי אותו הייתי בדילמה קטנה איך לפנות אליו, האם לקרוא לו "מיסטר פרזידנט"? אולפור? או אולי (Óley)? מסתבר שגם לנשיאים יש שמות חיבה. כל מי שמכיר קצת את התרבות האיסלנדית יודע שלאיסלנדים פונים רק בשמם הפרטי (זוכרים את הזמרת ביורק? אף אחד לא זוכר ששם משפחתה הוא גודמונסדוטיר). העניין הוא עם האיסלנדים הוא כזה, אין להם שם משפחה אמיתי, יש רק שם שמציין בנים או בנות של מיהם. אם לקחת דוגמה מאצלנו, אז משהו על משקל "כלב בן יפונה" זוכרים אותו, הבחור\מרגל מהתנ"ך שעזר ליהושע. אם הוא היה גר היום באיסלנד אז כולם היו קוראים לו רק "כלב"…ה"בן יפונה" היה נשמע להם ממש לא לעניין.

אז הנה עומד מיסטר פרזידנט מולי ואני לרגע בהתלבטות קלה…כשהסתיימה כאשר לבסוף החלטתי פשוט לדלג על על כל העניין הזה עם שמות המשפחה ופשוט לפנות אליו ב"פלז'ר טו מיט יו, מיי ניים איז גיא אנד איי אם פרום איזראל" או, למי שלא מדבר אנגלית שוטפת "Pleasure to meet you, my name is Guy and I'm from Israel". כמו שבטח ניחשתם מהכותרת, הסיבה האמיתית שבכלל רציתי לפנות אליו, היא אישתו, ושלא תבינו אותי לא נכון. פשוט, אשת נשיא איסלנד היא ישראלית  בשם דורית מוסאיוף, ולמי שלא מכיר, משפחת מוסאיוף חזקה מאד בעניני יהלומים ויודאיקה, גם אפשר להגיד שהולך להם לא רע בכלל. יש סיכוי סביר שלחלק מכם, השם דורית מוסאיוף מצלצל מוכר אודות ל"תקרית דיפלומטית" בה הגברת נעצרה ונחקרה בביקורת הדרכונים בנתב"ג, לאחר שניסתה להיכנס למדינת היהודים מצויידת בדרכון זר (עפ"י חוק, בעל דרכון ישראלי חייב להציגו בעת כניסתו לתחומי ישראל. מסתבר שחוק זה תקף גם לנשות נשיאים של מדינות זרות) בכל מקרה, בעיני דורית זה לא מצא חן, ומכאן "התקרית הדיפלומטית".

כשנשיא איסלנד שמע שאני מישראל הוא הסתכל עלי ונראה היה מופתע אפילו יותר ממני. הוא שאל אותי למעשיי פה, וכמעט עניתי לו בתשובה שאני בדר"כ עונה לכולם, שעד נכון לרגע אין לי שמץ של מושג, אבל ברגע האחרון התעשתי והחלטתי שאולי זה לא מכובד. אתם יודעים, הוא בכל זאת הנשיא של המדינה הזו, ואם אני הייתי נשיא בטח לא היה נחמד לי לשמוע מאנשים זרים שהם נמצאים פה סתם בלי סיבה. אז סיפרתי לו בקיצור את קורותיי על האי והוא הנהן בהקשבה. יחסית לנשיאים אחרים שתמיד נראים נחפזים משהו, אולפור היה נראה ממש ניחוח. אז מפה לשם, ישבנו לאכול צהריים ביחד. ופה נכנס הקטע עם אישתו…

עכשיו שכולנו יודעים מי זו דורית מוסאיוף, ברור כשמש בצהרי היום מה הקטע עם אשתו. אז אמרתי לו ככה, כבדרך אגב, "אנד ביי דיי ווי, וור איז יור ווייף?" (And by the way, where is your wife) הוא ענה שאישתו נמצאת בחוץ לארץ ולא יכלה מן הסתם להגיע. לא יודע מה חשבתי לעצמי, אולי בסתר ליבי קיוויתי לאיזו הזמנה לנשף או מינימום להדליק איזה נר דקיק של חנוכה בבית הנשיא, אבל כנראה שלפתח ציפיות מפוליטיקאים זו טעות, גם כשהם נשיאים של מדינה זרה. אולפור לבסוף אמר לי שברגע יפגוש את אישתו, הוא יספר לה עליי, וכשהסתכלתי עליו שעה שאמר את הדברים, הרגשתי שזו היתה תשובה כנה. בזמנו חשבתי שזו הייתה סיומת ראויה לפגישה ראשונה.

נשיא איסלנד וגיא גוטרימן

נשיא איסלנד ואני

* אנקדוטה קטנה על שלמה מוסאיוף, אביה של דורית. לאחר שנודע שנשיא איסלנד ודורית מוסאיוף התחתנו. יצא צוות מהטלויזיה הישראלית לראיין את שלמה מוסאיוף בביתו בירושלים. הכתב שאל אותו איך הוא מרגיש כעת שבתו נישאה לנשיא איסלנד. אדון שלמה הביט בכתב בהשתאות ואמר לו: "מוטב שתשאל את נשיא איסלנד, איך הוא מרגיש להיות החתן של שלמה מוסאיוף".

5 תגובות על הפוסט “הנשיא, אני..ואשתו

 1. למען האמת, קבלתי את הרושם שדורית מוסאיוף היא לא אדם סימפטי משהו. מישהו שאני מכיר טען שהיה לו קטע אתה, אבל הוא דחה אותה כי יש לה אישיות איומה. הוא ספר שאבא שלה שאל אותו: "למה עשית את זה? היית יכול לרשת אותי […], אתה היית היחיד שהבת שלי אהבה באמת!" הוא ענה ששום כסף בעולם לא יגרום לו להתחתן אתה… (מצד שני מדובר בשטותניק מדופלם.)
  גם לא קבלתי רושם משהו מאולפור, עם השטויות שהוא פלט על הויקינגים הכלכליים ועל זה שקאטלה יתפרץ וזה רק ענין של זמן…
  מתי אתה פוגש את יון גנאר?

 2. הי גיא
  תודה על השיתוף.
  הוזמנת אליו? או פגשת במקרה ו…התישבתם סתם כך לארוחת צהריים משותפת?
  הבנתי שדורית אינה מחבבת ישראלים. זה נכון?
  כמי שהכיר את איסלנד מקרוב בקיץ האחרון, כיף לשמוע חוויות משם. המשך לכתוב..
  תודה ושנה טובה
  יצחק

 3. תודה יצחק. הפגישה ביננו לא היתה מתוכננת, אני פניתי אליו והצגתי את עצמי ומכאן ההמשך. זו היתה שעת צהריים, והוא התארח בבית הספר המקומי בזמן ארוחת הצהריים, הוא ניגש אלי והמשכנו לשוחח.

  אין לי ספק שדורית מוסאיוף היא לא אנטי ישראלית. כאמור משפחתה ישראלית. היא גם מרבה להתראיין לתקשורת הישראלית כל פעם שקורה משהו מסעיר באיסלנד, אך מאידך היא מזדהה כאיסלנדית (המעמד מחייב) והצהירה שהיא לא מתכוונת לחיות בישראל. זה נכון שאין לה קשרים (עד כמה שידוע לי) עם ישראלית ויהודים באיסלנד וגם סירבה להשתתף בסדר פסח לפני כמה שנים, זו זכותה.

 4. גיא ערב טוב
  נהנתי לקרוא על המפגש שלך עם נשיא איסלנד.
  וברצוני להוסיף שאני מכירה את משפחת מוסיוף מירושלים. ואף שירלי קיבלה מתנה תכשיט לבת המצוה שלה, מהחנות שהיתה בבנין ג'נרלי (רח' שלומציון המלכה) בירושלים. עבדתי במשרד הנסיעות "רג'ואן" עם הגב' גוגה רג'ואן ז"ל. אהבתי אותם ואת פועלם אני זוכרת גם היום.
  בכל אופן התכשיט נמצא אצל שירלי והוא בודאי יעבור לעדן……
  נפלאות דרכי עולם……
  ד"ש ולהתראות
  אביבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *